24 Ağustos 2014 Pazar

Hz.Mehdi Yardımcıları Hakkında Hadis

Hz.Mehdi yardımcıları (ashabları) 313 kişi olup 50'si kadındır (Bihar-ül Envar, cilt. 52, pg. 223). Türkiye'den katılanların memleketleri El-Melahim ve’l Fiten kitabı, s.146-149 'da zikredilmiştir. Kaynak kısmında arapça linki mevcuttur.

Esabağ b. Nubate Hz. Emirü’l Müminin’den şöyle rivayet etmiştir:Hz. Emirü’l Müminin bir hutbe okuyarak imam Mehdi (a.s) ve yaranlarının çıkışından bahsetti. Ebu Halit Halebi veya Kabuli şöyle sordu: “Ey Ali! Onun özelliklerini bize söyle” imam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Hz. Mehdi (a.s) yaratılış, huy ve iyilikte insanlar içinde Resulullah’a (s.a.a) en çok benzeyen kişidir.

” Sizlere onun ashap ve yaranlarının özelliklerini söyleyeyim mi? dediler ki: “Evet, ey Müminlerin Emiri!” imam Ali (a.s) şöyle buyurdu: “Allah resulünün şöyle dediğini duydum: “Onlardan ilki Basra’dan sonuncusu Yemame’den olacak.” Daha sonra imam Mehdi’nin ashabını tek tek saymaya başladı. Halk da bu sırada ağlıyordu. Hz. Ali (a.s) şöyle devam etti...............


رجل من مراد Murad’dan 1 kişi (Ağrı ve ilçelerinden geçen murat nehri bölgesi)
رجل من بدليس Bitlis’ten 1 kişi
رجل من نصيبين Nusaybin’den 1 kişi (Mardin ilinin ilçesi)
رجل من فارقين Farkin’den şimdiki adıyla Silvan’dan 1 kişi (Diyarbakır ilinin bir ilçesi)
رجل من آمد Amed’den (Diyarbakır) 1 kişi
رجل من حران Harran’dan 1 kişi (Şanlıurfa ilinin bir ilçesi)
رجل من بالس Bals’dan 1 kişi (Yapılan araştırmaya göre Bals, şimdiki Türkiye, Suriye ve Irak sınırında bir yerin adı. Daha çok Antakya ve Fırat nehri bölgesi geçiyor.)
ثلاثة من طرطوس Tartus’dan 3 kişi (Mersin ilinin bir ilçesi)
رجل من أدنة Adana’dan 1 kişi
رجل من أنطاكية Antakya’dan 1 kişi
ورجل من كراز Kiraz’dan 1 kişi (İzmir'in bir ilçesi)

...............
İmam Ali (a.s) daha sonra şöyle buyurdu: “Peygamber (s.a.a) onları bana söyledi. Sayıları Bedir ashabının sayısı olan 313 kişidir. Allah onları doğu ve batıdan bir göz açıp kapanıncaya kadar hepsini Kabe’de bir araya getirecektir. Mekke ehli onları gördüğünde şöyle diyeceklerdir:

“Sufyani, bizi kendi etrafında topladı” o sırada Mekke ehline yaklaştıklarında Kabe’nin etrafında toplanan bir grubu görürler. Yanlarında karanlık ve zulmet aydınlanmış ve ümit sabahı doğmuş ve birbirlerine şöyle diyor olacaklar: “Kurtuluş (şayet bu sözlerinden maksat biz artık kurtulduktur) halk onlara bakar, ama emir sahipleri (Hz.Mehdi) derin düşüncelere dalmıştır.


Kaynak:http://www.gaybihadisler.com/2013/09/turkiye-hz-mehdi-yardmclar_2.html
Yorum Yap


EmoticonEmoticon