14 Şubat 2015 Cumartesi

Abdullah bin Abdülaziz Kral Abdullah Hakında

Abdullah bin Abdülaziz (Kral Abdullah) Ve Hz.Mehdi (aleyhisselam) Hakkında Hadisler

عنرسول الله (ص):
(يحكم الحجاز رجل اسمه اسم حيوان ، إذا رأيته حسبت في عينه الحول من البعيد ، وإذا اقتربت منه لاترى في عينه شيئاً ، يخلفه أخ له اسمه عبدالله. ويل لشيعتنا منه ، أعادها ثلاثاً ؛ بشروني بموته أبشركم بظهور الحجة )
مئتان وخمسون علامة: 122

Rasulullah (salallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurdu: Hicaz’ı (Suudi Arabistan) (Fahd) isminde hayvan ismi olan bir adam yönetecektir. Uzak bir mesafeden baktığınız zaman gözlerini şaşı olduğunu göreceksiniz. Eğer yakında bakılırsa normal gözükecektir. Abdullah isminde olan kardeşi tarafından desteklenecektir. Eyvahlar olsun ki onların peşinden gidenlere. Rasulullah (salallahu aleyhi ve alih) üç kez tekrarladı. Bana onun (Abdullah) ölümünün haberini verin ki bende size Mehdinin zuhurunu haber vereyim. Ahmet bin Hanbel tarafından müsned hadisler,250 signs kitabı, sayfa: 122

سمعت أبا عبدالله (ع) ، يقول : من يضمن لي موت عبدالله أضمن له القائم ، ثم قال : إذا مات عبدالله لم يجتمع الناس بعده على أحد ، ولم يتناه هذا الأمر دون صاحبكم إن شاء الله ، ويذهب ملك السنين ، ويصير ملك الشهور والأيام، فقلت : يطول ذلك ؟ قال : كلا
بحار الأنوار- ج 52: 21

İmam Cafer Sadık (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: “Her kim Abdullah’ın ölümünü bana garantilerse bende ona Kaim’in (imam Mehdi’nin aleyhi selam) zuhurunu garantilerim.” Daha sonra şöyle buyurmuştur: “Abdullah öldükten sonra, halk hükümet kurması için kimse üzerinde tevafukta bulunmayacak ve bu anlaşmazlık ve çatışma Allah’ın isteğiyle Sahibul Emr’e (İmam Mehdi’ye) kadar devam edecektir. Kaç yıllık hükümetler sona erecek ve artık birkaç aylık ve birkaç günlük hükümetler kurulmaya başlanacaktır.”Hadisi nakleden ravi diyor ki İmam’a (aleyhisselam) şöyle sordum: “Acaba bu durum uzun mu sürecek” Buyurdu ki: “Asla''
Gaybet’ül Şeyh Tusi S.447, Bihar’ül Envar c.52 s.210, İsbatül Hüda c.3 s.728, Bişaret’ül İslam s.118, El İhra’ec c.3 s.1163


Bezenti, İmam Rıza’dan (aleyhisselam) şöyle bir rivayet nakletmiştir: “Ferec’in (imam Mehdi’nin zuhuru) alametlerinden biride Mekke ve Medine haremleri arasında yaşanacak bir olaydır. Hicaz hanedanından Abullahın ölümünden sonra bir ihtilaf çıkacak ve sıkıntılar yaşanacak, Süfyani ortaya çıkacak. Zorluklar baş gösterecek ve halk katliamları yaşanacak. Onlar Allah’ın ve peygamberin (salallahu aleyhi ve alih) haremine sığınacaklardır.”

Şüphesiz ki; gözlerinde şaşılık olan ve adının anlamı hayvan olan kişi Fahd’tır. Ve Fahd’ın ölümü; Hz. Mehdi’nin (a.s.) zuhurunu; kardeşi Abdullah’ın ölümü ise; Hz. Mehdi (a.s.)’ın ayaklanmasını müjdeler. Ve tüm bunlar bize, zalimlerin hükümranlığının son bulacağının habercisidir.
İmam Bakır (a.s.) şöyle der: “Kral Abdullah’ın hakimiyetinin bir kısmı, bizlere Hz. Mehdi’nin (a.s.) zuhurunu kolaylaştıran, savaşlar zamanında olacağını gösteriyor. Ayrıca; Kral Abdullah’ın hükümranlığı; Süfyani güçlerinin, Irak’a girmesiyle ve sonraki dönemlerde de, devam ediyor olacak.”
İmam Bakır (a.s.): “Süfyani; Abkaa, Mansur, Kindi, Türk ve Rumlar’ı yendiğinde; Irak’a doğru yönelecek ve işte o zaman Abdullah’ın yok olma zamanıdır.”
 Mu’cem El-Mevdui Li-E hadisil-İmam el-Mehdi, El Şeyh-El Korani s.553

Kral Abdullahın kardeşi Fahd bin Abdulaziz, 1982-1995 yılları arasında Arabistan kralı idi. 2005 yılında vefat etti. Şuan kardeşi Abdullah Suudi Kraldır. Fahdin gözü şaştır. Fehd bin Abdulaziz isminde bulunan “Fahd” Farsçada Pars denilen bir hayvan adı. Kendisi bozuk bir itikat olan Vahhabi mezhebinde olduğu için Peygamber efendimiz (salallahu aleyhi ve alih) eyvahlar çekmiştir.

İmam Cafer Sadık (aleyhisselam) göre Kral Abdullah Arabistan’ın son kralı olacaktır. Çünkü ölümünün hemen ardından kısa bir süre sonra gelecek olan Hz. Mehdi’in (aleyhisselam) gelişine kadar kraliyette kargaşa hakim olacağı, kısa süreli hükümet kurulacağını belirtmiştir.

Abdullah bin Abdülaziz (Kral Abdullah) Kısaca Hayatı

Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1923 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.

İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.

91 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu. 91 Yaşında Öldü.


Yorum Yap