12 Şubat 2015 Perşembe

Hz. Muhammed’in A.s Şam Hakkındaki Hadisleri Hakkında

Peygamberimizin (ASM) Suriye hakkında hiç duymadığınız hadis-i şerifleri!
Dini Haber sitesinde yer alan habere göre Peygamberimizin (ASM) Şam hakkındaki hadis-i şerifleri bugünlerde yaşanan acı olaylara ışık tuyuyor.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’den (ASM) Şam hakkında belkide hiç duymadığımız hadis-i şerifler.

Son iki yıldır Suriye’de yaşanan olaylar tüm İslam aleminin ve Müslümanların yüreğini sızlatıyor adeta… Peygamber efendimiz ta asırlar önce Şam’da gerçekleşecek olaylardan hadis-i şeriflerinde bahsetmiş.

İşte Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin Ramuz el-Ehadis isimli hadis mecmuasında geçen Şam ile ilgili hadisler.

MÜNAFIKLARIN MÜ’MİNLER ÜZERİNE GALİP GELMELERİNİN İMKANI YOKTUR

- 313/6- Ne mutlu Şam’a. Zira Allah-u Zülcelal Hazretlerinin melekleri Şam üzerine Kanatlarını germiş bulunur. Ravi: Hz Zeyd İbn-i Sabit (R.A.)

- 154/7- Şam ehli Allah’ın yeryüzündeki kamçısıdır. Kullarından dilediğinden onlar vasıtası ile intikam alır. Onların münafıklarının, mü’minler üzerine galib gelmelerinin imkanları yoktur. Onlar ancak hem, gayz, gam ve hüzün içinde ölürler. Ravi: Hz. Hüseyin İbn-i Fatik (R.A.)

- 66/7- Melhameler vuku bulduğunda Allah-u Teala Şam cihetinden “Mevali” kabilesinden bir gurubu gönderir ki onlar Arab’ın en iyi ata binenleri ve silahlı olanlarıdır. Allah, onlar sebebiyle bu dini kuvvetlendirir. Ravi: Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)

- 322/10- Melhame-i Kübra gününde müslümanların merkezi Şam şehrinde “Guta” denilen yerdedir. O gün müslümanların menzillerinin en hayırlısı orasıdır. Ravi: Hz. Ebud Derda (R.A.)
489/8- Allah (cc) bu ümmeti yarım günden öteye geri bırakmaz, Şam bir adamın ve Ehl-i Beytinin sofrasını görmedikçe. Şam o adamın sofrasını gördüğünde Konstantiniyye feth olunur. Ravi: Hz. Ebu Salebe (R.A.)
Yorum Yap


EmoticonEmoticon