9 Kasım 2015 Pazartesi

Ahir Zamanda Bağdat’ta Seçim Yapılması Hakkında

Huzeyfe bin El Yaman ve Cabir El Ensari, Peygamber Efendimiz’den (s.a.a.s.) şu rivayeti naklediyorlar: “Benden sonra büyük ve küçük şuradan dolayı, vay ümmetime haline!” Ne olacak diye sordular.

Şöyle buyurdu Allah’ın Peygamberi (a.s): “Büyük şura; ben vefat ettikten sonra şehrimde; hilafeti kardeşim Ali (a.s)’den gasp etmek ve kızım Fatima(a.s.)’nın da, hakkını gasp etmek için yapacaklar. Küçük şura ise; Zevra’da (Bağdat), büyük gaybet döneminde (zuhurdan önce), sünnetimi ve emirlerimi değiştirmek için yapılacak.” Menakibul-İtra, Mieten ve Hamsune Alameten s.130

Bağdat Zevra olduğu malum ve orada tarih boyunca ilk kez 2005 yılında seçim yapılmıştır. Son dönem alimleri, bu seçimlerin vacip olduğu ile ilgili fetva verdiler.

Hatta seçimlerin, namaz ve oruçtan da önemli olduğunu açıkladılar. Peygamber Efendimiz’in (s.a.a.s) bu okuduğumuz hadisteki uyarısına rağmen; onlar, kadınların bu seçimlere katılışlarını, Hz Zeynep’in (a.s.) Kerbela savaşına katılmasına benzettiler.

Hz Ali (a.s.)buyurdu: “Hilafet, Zevra’ya geri dönecek ve o şura olacak. O zaman Süfyani çıkacak ve 9 ay hüküm sürecek ve milleti rezil edecek.” dedi sonra ekledi: “Sonra, sancağı İsa bin Meryem (a.s.)’in elinden teslim alan Mehdi (a.s.) zuhur edecek.”  Almelehim vel-fiten s.134
Yorum Yap