11 Haziran 2016 Cumartesi

Mehdi'nin Ashabi Hakkında

Mehdi'nin Ashabi

Nerede olsaniz, Allah sizi bir araya getirir. Bakara /148
• Taberi Sagir: Ebu Besir rivayet ediyor. Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Bunu Allah’in Resulü müminlerin emirine imla etmistir ve Mehdi’nin ashabinin sayilarini ve isimlerini belirleyerek kendisine emanet etmistir.
… Bedir ehli (savasçilari)nin sayisi kadar; üçyüz on üç kisidirler. Allah onlari bir cuma gecesi Mekke’ye toplayacak. O cumanin sabahi hepsi Mescid’ül-Haram’da bir araya geleceklerdir. Iste (söz konusu) ayetin yorumu budur… Onlar necip kisilerden, hakimlerden, yöneticilerden ve din bilginlerinden olusur…”

• Fazl b. Sazan: Abdullah b. Sinan rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Yataklarindan (evlerinden) kaybolanlar üçyüzonüç kisidir, Bedir ehlinin (Bedir savasina katilan müslümanlarin) sayisi kadardir; Mekke’de sabahlarlar. Allah’in su (yukaridaki) ayeti buna isarettir, onlar Kaim Mehdi’nin sahabeleridirler.”

• Ayyasi: Cabir b. Yezid Cü’fi, Imam Cafer Sadik’in su buyrugunu rivayet etmistir:
“Allah’a andolsun ki; aralarinda ellisi kadin olan üçyüzon küsür kisi daha önce aralarinda sözlesmeden, son bahar bulutu gibi bir araya toplanirlar… Iste Allah’in: “…Nerede olsaniz, sizi bir araya toplar…” buyrugu buna isarettir.

• Ayyasi: Mufazzel b. Ömer rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Imam Mehdi’ye izin verildiginde Allah’a Ibranice’deki büyük adiyla (Ibarince isim A’zam ile) seslenir, kendisine üçyüzonüç kisilik sahabe gönderilir, son bahar bulutu gibi bir araya toplanirlar. Onlar velayet ehlidirler. Içlerinden kimi bir gece yatagindan kaybolur Mekke’de sabahlar… Onlar kaybolmuslardir ve su ayet onlarin hakkinda nazil olmustur: … nerede olsaniz Allah sizi bir araya getirir…”

• Seyh Saduk: Abdülazim Hasani rivayet ediyor: Muhammed b. Ali b. Musa (Imam M. Taki)’a; sizin, Muhammed Ehl-I Beyti’nin, yeryüzünün, zulüm ve haksizlikla dolmus iken adalet ve hakkaniyet ile dolduracak olan Kaim olmanizi diliyorum, dedim, buyurdu ki:
“Allah’in, kendisiyle yeryüzünü küfür ehlinden temizleyip adalet ve hakkaniyetle dolduracagi Kaim’in dünyaya gelisi gizli olur ve insanlarin gözünden gaip olur… Allah, Bedir ehli sayisi kadar olan üçyüzonüç kisilik ashabini dünyanin uzak bölgelerinden bir araya toplar. Iste Allah’in bu ayeti (yukaridaki ayet) buna isarettir. O (Kaim)’nun bu sayidaki ashabi toplandiginda Allah emrini açiklayacak… Duyurusu tekmil olunca da Allah’in izniyle onbinkisi (birden) toplanacak…”
Andolsun, onlardan azabi sayili bir topluluga (veya belirli bir süreye) kadar ertelesek, mutlaka: "Onu alikoyan nedir?" derler. Haberiniz olsun; onlara bunun gelecegi gün, onlardan geri çevrilecek degildir ve alaya almakta olduklari sey de kendilerini çepeçevre kusatacaktir. Hud /8

• Kummi: Hisam b. Ammar babasindan naklen rivayet ediyor, Hz. Ali bu ayet (yukaridaki ayet) hakkinda buyurdu:
“Sayili ümmet, Kaim sahabeleridir. Üçyüzonküsür (kisilerdir).”

• Ayyasi: Abd’ül-A’la Cebeli rivayeti, Imam Muhammed Bakir buyurdu:
“Kaim’in ashab üçyüzonküsür kisidir, Allah’a andolsun ki, onlar, Allah’in kitabinda buyurdugu (Hud/8) sayili ümmettirler. Bir saat içinde bir araya toplanirlar, aynen son bahar bulutlari gibi…”
• Tabersi: Imam M. Bakir ve imam C. Sadik buyuruyorlar:
“Muhakkak ki, sayili ümmet Mehdi’nin ahir zamandaki üçyüzonküsür kisilik ashabidir. Bedir ehli gibidirler. Son bahar bulutunun kisa sürede bir araya geldigi gibi, bir saat içinde bir araya toplanirlar.”

• Nu’mani: Ishak b. Abdülaziz rivayeti, Imam C. Sadik bu (söz konusu) ayetle, ilgili buyurdu:
“Azab: Kaim’in zuhurudur, sayili ümmet: Bedir ehlinin sayisidir ve (onlar da) Mehdi’nin sahabeleridir.”

• Dostlari yigit, secaatli, salih, imanli kisilerdir, ona itaatte gayretlidirler. Nereye ve hangi ise yönelseler mutlaka zafere ulasirlar... (Bihar’ul-Envar, c.52, s.279 ve c.53, s.12 Ikmal’ud- Din, c.2, s.367)

Mehdi Yeryüzünü Esitlik Ve Adaletle Dolduracaktir

• “Size Mehdi’yi müjdeliyorum; halk birbiriyle anlasmazlik ve kavga içinde iken gönderilecek ve yeryüzünü, zulüm ve haksizlik ile dolmus iken, esitlik ve adaletle dolduracaktir.”

• Fazl b. Sazan: Cabir b. Abdullah Ensari rivayet ediyor:
“Hayber Yahudisi olan Cündel b. Cünade, Resullullah (S)’in huzuruna vardi... Dedi ki: Imranoglu Musa bize; sizi ve sizin soyunuzdan vasilerini müjdelemistir. (Bunun üzerine) Resulullah (S) “Allah sizden inanip...“ (Nur Suresi, 55) ayetini tilavet buyurdu. Cündel, “Nedir korkulari?” diye sorunca, (Efendimiz) buyurdu: Ya Cündel! Onlarin her birinin zamaninda bir seytan olur, onlara eziyet eder, sikintiya sokar. Fakat Allah Hüccet’e (Imam Mehdi’ye) zuhur izni verdiginde yeryüzünü zalimlerden temizler ve zulüm ve haksizlik ile dolmusken, adalet ve hakkaniyetle doldurur.

• Ebu Ali Tabersi: Ayyasi kendi senediyle rivayet ediyor: Hz Ali b. Hüseyin (Zeynelabidin) (A) bu ayeti okuyarak söyle buyurdu:
“Onlar (andolsun Allah’a ) biz Ehl-i Beyt’i izleyenlerdir, Allah; bunu onlara bizden bir kisinin eliyle yapacak, O bu ümmetin Mehdisi’dir. Resulullah (S) onun hakkinda buyurmustur ki: Dünyanin sona ermesine sadece bir gün kalmis olsa bile, Allah o günü o kadar uzatir ki; itratimdan ismi benim ismimle ayni olan bir kisi ortaya çikar ve yeryüzünü, zulüm ve haksizlik ile dolmus iken adalet ve hakkaniyetle doldurur.”

• Seyh Saduk: Hüseyin b. Halid rivayeti, Imam Riza’ya: “Ey Resulullah’in oglu! Siz Ehl-i Beyt’ten olan Kaim kimdir?” diye soruldu, buyurdu ki:
“Ogullarimin dördüncüsü, cariyelerin hanimefendisinin ogludur. Allah onun araciligi ile yeryüzünü her türlü haksizliktan temizleyecek ve her türlü zulümden arindiracaktir. Onun dogumu hakkinda (dogup dogmadigina dair) insanlar kusku duyacaklardir. Ortaya çikmadan önce gaip olacaktir. Ortaya çiktigi zaman da yeryüzü onun nuru ile parlayacaktir. Insanlar arasinda adalet terazisi kurulacak kimse kimseye zulmetmeyecektir....”
Peki onlar, Allah'in dininden baska bir din mi ariyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O'na teslim olmustur ve O'na döndürülmektedirler. (Al-i Imran Suresi, 83)

• Fazl b. Sazan: Hisam b. Hekem rivayet ediyor Imam Cafer Sadik buyuruyor:
“Kaim (Imam Mehdi) kiyam edecegi zaman adaletle hükmedecek... Bütün haklari sahiplerine geri verecek, müslüman olup imanini itiraf etmeyen hiçbir din ehli kalmayacak. Allah-u Teala su buyrugunu duymadin mi?: “...ve ona teslim olacaktir...”
De ki: "Herkes gözetlemektedir; siz de gözleyip durun. Sonunda, dümdüz (dosdogru) yolun sahipleri kimlermis ve dogru yola ulasan kimlermis, pek yakinda ögreneceksiniz." (Taha Suresi, 135)

• Ibni Mahyar: Isa b. David el- Neccari, rivayeti Imam Musa Kazim buyuruyor:
“Allah’in: “....Düzgün yolun sahipleri kimlerdir ve dogru yolda olan kimdir bileceksiniz” buyrugu hakkinda babama sordum, buyurdu ki: “Düzgün yol Kaim’dir ve dogru yolda olan Mehdi’dir.”
Orada apaçik ayetler (ve) Ibrahim'in makami vardir. Kim oraya girerse o güvenliktedir... (Al-i Imran Suresi, 97)

• Seyh Saduk: Ebu Züheyr b. Sabib, Imam C. Sadik’in ashabindan bazilari, hazretlerinin söyle buyurdugunu rivayet ediyor:
“Allah’in: ”...Ona giren güvene erer” buyrugu: “Kim onunla (Mehdi Kaim ile) biat eder, onun ashabi arasina katilir, elini onun eline sürerse güvende olur.”
Bilin ki gerçekten Allah, ölümünden sonra yeryüzüne hayat verir. Süphesiz Biz, umulur ki aklinizi kullanirsiniz diye size ayetleri açikladik. (Hadid Suresi, 17)

• Nu’mani: Ahmed el-Meysemi rivayeti, ashabindan biri Imam Cafer Sadik’in söyle buyurdugunu aktarmistir:
“Biliniz, muhakkak ki, Allah yeryüzünü ölümündün sonra canlandiracaktir... Yani Allah yeryüzünü, zuhur ettigi zaman Kaim’in adaleti ile canlandiracaktir; sapik yöneticilerin zulme ile ölü (haline) getirilmis iken.”
Yorum Yap


EmoticonEmoticon