4 Ağustos 2016 Perşembe

Hadis-i Şerifte ve Kuran-ı Kerimde Münafığın Alameti

Münafık Olup Olmadığınızın 3 Belirtisi

Bismillahirrahmanirrahim

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:Kaynak: Münafığın alâmeti üçtür 

“Münafığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünde Durmaz, kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder.”

Kaynak: Münafığın alâmeti üçtür 
Buhârî, Îmân 24; Müslim, Îmân 107–108. Ayrıca bk. Buhârî, Şehâdât 28, Vesâyâ 8, Mezâlim 17, Cizye 17, Edeb 69; Tirmizî, Îmân 14.Kaynak: Münafığın alâmeti üçtür

Kur’an-ı Kerim’de de aldatma, münâfıklara yakışan çirkin bir huy olarak belirtilmiştir. Münâfıkların en belirgin özellikleri Allah’a inanmadıkları hâlde, “inandık”, diyerek başkalarını kandırmalarıdır. Allah’ı ve müminleri aldatmaya çalışan münâfıklar aslında kendilerini aldatmışlardır. Allah mutlaka onların hîle ve aldatmalarını boşa çıkarır.

Aldatmanın, doğru söylememenin nifak alâmeti olduğu unutulmamalıdır. Cenâb-ı Hak, Resulullah’ı ve diğer müslümanları aldatmaya çalışan münâfıkların durumunu şöyle açıklıyor:

   “Onlara, insanların (Muhâcir ve Ensâr’ın) iman ettiği gibi, siz de iman edin denildiği zaman, (kendi aralarında): -Biz, akılsız cahillerin iman ettiği gibi iman eder miyiz? derler. Doğrusu akılsızlar, sefihler onlardır ve lâkin bilmezler. Bir de müminlerle karşılaştıkları zaman: –Biz de (sizin gibi) iman ettik, derler. Halbuki şeytanlarıyla (kendilerini aldatan dostlarıyla) yalnız başına kaldıkları zaman: -Biz (dinde) sizinle beraberiz, biz ancak (mü’minlerle) alay ederiz, derler. Allah münâfıkları ettikleri istihzanın cezası ile cezalandırır; ve azgınlıkları içinde başıboş dolaşmalarına mühlet verir.” (el-Bakara, 2/10-15)

“Doğrusu münâfıklar Allah’ı aldatmağa çalışılar, oysa O onlara aldatmanın ne olduğunu gösterecektir. “ (en-Nisâ, 4/142)

Allah’u Teâlâ şöyle buyuruyor:

   “Seni aldatmak isterlerse, (bil ki) şüphesiz Allah sana kâfidir. Seni ve inananları yardımlarıyla destekleyen, kalplerini uzlaştıran odur. “ (el-Enfâl, 8/62)

Aldatmak Münafıkların özelliklerindendir
   Aldatmak; Yanıltmak, hîle ve oyuna getirmek, kandırmak, iğfâl etmek, dolandırmak, sözünde durmamak.

   Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Münafığın alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez ve ona güvenildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai / Camius-Sağir, İmam Suyuti, H No:25)

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Münafığın alameti üçtür;

1) Konuştuğu zaman yalan söyler,

2) Söz verdiğinde sözünde durmaz ve

3) Kendisine bir şey emanet edildiğinde hainlik eder’ buyurdu.”

Buhari, Müslim

Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kendisinde dört özellik bulunan kişi mutlaka münafık olmuştur. Bu dört özellikten biri bulunursa o özelliği terk edinceye kadar o kimsede münafıklık özelliği bulunmuş olacaktır.

1) Konuştuğu zaman yalan söyleyen,

2) Söz verdiği zaman sözünde durmayan,

3) Davalaştığında aşırı giden ve

4) Anlaştığı zaman anlaşmasını bozan’ buyurdu.”

Buhari, Müslim

Münafıklar, cehennemde kafirlerden daha alt tabakadadırlar!

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz münafıklar Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar; hâlbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar, Allah’ı da pek az zikrederler.”
Nisa 142


Yorum Yap


EmoticonEmoticon