14 Ekim 2017 Cumartesi

Eyyub Falih Hasan Kimdir (Ebu Azrail - Azrail'in Babası) Kimdir

Haşdi  Şabi, geçtiğimiz aylarda, İran’ın resmi kolluk gücü oldu ve önemli yetkilerle donatıldı, geçtiğimiz hafta Barzani’nin PKK’yı tehdit etmesi ile bölgeye İran adına giderek KYP ve PKK arasında arabuluculuk yaptı, bölgedeki İran etkisini ifade ediyor.

Musul Operasyonunda batı bölgesine açılan yolları tutarak, IŞİD’in Musul Batısı ile iletişimini ve ikmalini keserek kuşatmanın tamamlanmasını sağlayan Haşdi Şabi, açıklamaları ile çok söz getiriyor, unvanı Ebu Azrail olan Haşdi Şabi, bu unvanı IŞİD’li esirleri parçalamasına borçlu.

Azrailin Babası olarak anılan Şii Milis Önderi, Türkiye’yi sık sık tehdit ederek IŞİD ile birlikte olmakla suçluyor, İran’ın PKK’yı Telafer-Kerkük hattına IŞİD ile savaşma bahanesi ve Şii Milis maskesi ile taşıyacağının iddiasının da çekirdeğini oluşturuyor. Irak ile ilgili her şeyde etkinliğini koruyan kendisi,  ABD’nin sevmediği ancak mecbur olduğu bir isim, o olmasa Musul Operasyonunun etkileri ve kayıpları nasıl olurdu tahmin bile etmek istemeyen Batı, ilk kez İran ve milisleri ile müttefik durumunda oldukları bir konuma sahip.

Haşdi Şabi, İranlı Milislerin lideri olarak “Felluce’de bir fişek patlasın bak onları nasıl unufak edeceğim.” diyerek Türkiyeyi tehdit ediyor, belki de PKK ile olan yakınlaşması ve arabuluculuk ile Kürtçü terör örgütlerinin kontrolünü almaya çalışmaları da bu yüzden, doğal müttefiklikleri politik bağları ile güçlendirmek. İleride Sünni terör örgütü IŞİD’den kurtulduktan sonra bir de üstüne Şii bir terör örgütü ile uğraşır mıyız, bu örgütleri de PKK ile müttefik görür müyüz, Suriye’de hiç olmadığı kadar güçlenen PYD’yi Rusya bize karşı kullanır mı? Rakka’ya yürüyen PYD ileride ne şekilde bir güç elde eder, Suriye  Ulusal Direniş Konseyi ile beraber, Suriye Demokratik Güçleri gibi diğer Kürtçü örgütlerin kendi içindeki çıkar çatışmaları, Esad’ın giderek ilerlerken, Sünni Terör örgütlerinin ÖSO içerisinden ya çıkarak ya da çıkmadan birbiri ile atışmaları, gelecekte altı yedi yıldır alışık olduğumuz kaotik düzeni daha farklı bir dinamik ve statikte karşımıza koyacak gibi duruyor.

“Ebu Azrail” olarak tanınan Eyyub Falih HASAN, ibadi başkanlığında, Bağdat’ta üst düzey komutanlarla bir toplantı yapıldığını, ibadi’nin Haşdi Şabi, Altın Kuvvetler, Federal Polis ve Irak ordusundan birliklerin, başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelere saldırı için hazırlanması talimatı verdiğini söyledi.Şii komutan, toplantıya katılan İmam Ali Ketibeleri Komutanı Haci Şıbil Zeydi ile diğer komutanların, Kürtlerle savaşıp, Kürt kanı dökmek istemediklerini söylediğini belirtti. Ebu Azrail, “Şu an bütün güçler teyakkuzda. Üstlerimizden gelecek emirleri bekliyoruz. Emir geldiği an saldırıya geçilecek, tartışmalı bölgelere yayılacağız. Ancak hiçbir şekilde Peşmerge Güçleri ve Kürtlere karşı savaşmak istemiyoruz” ifadelerinde bulundu.Kaynak: Haşdi Şabi komutanı Ebu Azrail: Büyük olaylar yaşanacak


Yorum Yap


EmoticonEmoticon